Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Uçağın Vurulması Emrini Bizzat Ben Verdim ::
Davutoğlu: Uçağın Vurulması Emrini Bizzat Ben Verdim

AK Parti grubunda konuşan Başbakan Davutoğlu, Rus uçağının Türk jetleri tarafından vurulmasıyla ilgili 'Emri bizzat ben verdim' açıklamasında bulundu.

Rus Savaş Uçakları, Türk Plakalı İnsani Yardım TIR'larını Vurdu! ::
Rus Savaş Uçakları, Türk Plakalı İnsani Yardım TIR'larını Vurdu!

Suriye'nin Azez bölgesinde Rus savaş uçakları Türkiye'den malzeme yüklenen insani yardım TIR'larını vurdu. Saldırıda en az 7 kişi öldü, 20 TIR da kullanılamaz hale geldi.

Putin: Terörün İşbirlikçileri Tarafından Sırtımızdan Bıçaklandık ::
Putin: Terörün İşbirlikçileri Tarafından Sırtımızdan Bıçaklandık

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili yaptığı açıklamada, 'Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık' dedi.

Erdoğan'dan Düşürülen Uçakla İlgili Açıklama ::
Erdoğan'dan Düşürülen Uçakla İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk F-16'ların düşürdüğü uçakla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu 64. Hükümeti Açıkladı ::
Başbakan Davutoğlu 64. Hükümeti Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Davutoğlu Başbakanlığı'nda kurulan 64. Cumhuriyet hükümetini onayladı. Başbakan Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından yeni hükümeti açıkladı.

İlahiyatçılardan Tepki: Vurur Yüze İfadesi, Öğretmen Olamıyoz Bitanesi ::
İlahiyatçılardan Tepki: Vurur Yüze İfadesi, Öğretmen Olamıyoz Bitanesi

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK’ün pedagojik formasyon eğitimi için belirlediği 15 bin kontenjana tepki gösterdi.

Türk Jetlerinin Vurduğu Savaş Uçağının Düşüş Anı Kamerada ::
Türk Jetlerinin Vurduğu Savaş Uçağının Düşüş Anı Kamerada

Suriye sınırında rejim askerlerinin muhaliflerle çatıştığı Bayırbucak bölgesinde bir savaş uçağı düştü. Düşürülen uçağın düşme anı kameraya böyle yansıdı.

Rus Pilot Kürt Dağı'na İnmiş ::
Rus Pilot Kürt Dağı'na İnmiş

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, düşürülen uçaktaki bir pilotunun kurtarıldığını ve üsse götürüldüğünü açıkladı.

Putin, Rusya'nın En Eski Kur'an-ı Kerim'ini Hediye Etti ::
Putin, Rusya'nın En Eski Kur'an-ı Kerim'ini Hediye Etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'daki en eski el yazması Kur'an-ı Kerim'ini İslam Devrimi Lideri İmam Ayetullah Ali Hamaney'e hediye etti

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne Taşlı Saldırı ::
Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne Taşlı Saldırı

Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin ardından önünde protestoların devam ettiği Moskova'daki Türk Büyükelçiliği'ne protestocular taşlı saldırıda bulundu.

Dövdükleri Çocuğun Kanıyla HDP Yazdırdılar ::
Dövdükleri Çocuğun Kanıyla HDP Yazdırdılar

Sosyal medyada paylışalan bir foto büyük tepkilere neden oldu.

AK Parti harekete geçti, Milyonlarca memur şokta ::
AK Parti harekete geçti, Milyonlarca memur şokta

AK Parti harekete geçti. Milyonlarca memur şokta. İş güvencesi kalkıyor.

AK Parti Başarısız Olursa Abdullah Gül Ve Ekibi Geliyor ::
AK Parti Başarısız Olursa Abdullah Gül Ve Ekibi Geliyor

1 Kasım seçimlerinde AK Parti, başarısız bir senaryo ile karşılaşırsa başlarında Abdullah Gül'ün olduğu ve kendilerine 'Cuma cemaati hareketi' denen oluşum yenilenmiş ekip olarak ortaya çıkacak.

Ahmet Hakan'dan Şok Kılıçdaroğlu Çıkışı! ::
Ahmet Hakan'dan Şok Kılıçdaroğlu Çıkışı!

7 Haziran'da oy kaybeden, 1 Kasım'da ise yerinde sayan Kılıçdaroğlu'nun üstü Aydın Doğan tarafından çizildi mi? Ahmet Hakan canlı yayında Kılıçdaroğlu'yla ilgili şok bir çıkış yaptı.

Kılıçdaroğlu'nu Zora Sokan PYD Sorusu ::
Kılıçdaroğlu'nu Zora Sokan PYD Sorusu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı programda kendisine yöneltilen PYD sorusuna kaçamak cevap vererek konuyu Kobani'de öldürülen Aziz Güler'in cenazesine getirdi.

Koza İpek Holding'e Kayyum Ataması Sonrası Akın İpek'ten İlk Açıklama ::
Koza İpek Holding'e Kayyum Ataması Sonrası Akın İpek'ten İlk Açıklama

Koza - İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, şirketlerine kayyum atanması sonrası yaptığı açıklamada 'Bu kayyum değil bu el koyma. Şirketin içini boşaltacaklar.' dedi.

Diyarbakır'da IŞİD Operasyonu: 2'si Polis, 7 Ölü ::
Diyarbakır'da IŞİD Operasyonu: 2'si Polis, 7 Ölü

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde hücre evine düzenlenen operasyonda çatışma çıktı. 2'si polis, IŞİD'e üye 7 kişi hayatını kaybetti.

CHP Ankara Genel Merkezi'ne Silahlı Saldırı ::
CHP Ankara Genel Merkezi'ne Silahlı Saldırı

CHP'nin Ankara'daki Genel Merkez binasının önünde, havaya 5 el ateş açıldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Fatih Portakal'dan Muharram İnce'ye Eleştiri: Adam İstemiyor ::
Fatih Portakal'dan Muharram İnce'ye Eleştiri: Adam İstemiyor

Ziyaret ettiği kafede siyaset yapmasına izin vermeyen işletme sahibine hakaret eden CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye FOX TV spikeri Fatih Portakal'dan tepki geldi.

Demirtaş'a Memleketinde Büyük Şok ::
Demirtaş'a Memleketinde Büyük Şok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın nüfusta kayıtlı olduğu Elazığ'ın Palu ilçesinde AK Parti yüzde 87,5 oy aldı. HDP ise 4.9'da kaldı.

Onur YEŞİLÇAVDAR
'Bak yavrum öcü var'
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
Dr. Ayhan SEVİNÇ
Seçime Beş Kala
Hüsnü Aktaş
Müslüman Mahkumlar
NAMAZ VAKİTLERİ - İZMİR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net