Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
  Dr.Ayhan Sevinç'in Gündeme İlişkin Açıklamaları
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
HDP / DBP Diyarbakır'ı Çöp Kente Çevirdi ::
HDP / DBP Diyarbakır'ı Çöp Kente Çevirdi

HDP ve DBP tarafından alınan hayatı durdurma kararı nedeniyle çöplerin iki gündür toplanmadığı Diyarbakır, çöp kente dönüştü.

İsrail Lobisinin Güçlü İsimleri Ankara’da ::
İsrail Lobisinin Güçlü İsimleri Ankara’da

Amerika’daki en güçlü İsrail lobileri olan AIPAC ve ADL’nin yetkilileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

İran Medyasından 'Türkiye'ye Gitmeyin' Çağrısı ::
İran Medyasından 'Türkiye'ye Gitmeyin' Çağrısı

İran'ın önde gelen medya kuruluşları, Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığını iddia ederek vatandaşlarına Türkiye'ye gitmeme çağrısında bulundu.

Yazarımız Emin IZGIN'in Kaleminden: War Room (Savaş Odası) ::
Yazarımız Emin IZGIN'in Kaleminden: War Room (Savaş Odası)

Afroamerikalı yaşlı bir kadının dua etmek için ayırdığı minik odaya kendi savaşını verdiği için savaş odası demesi hem manidar hem de insanın aklına dua için bir yer ayırmanın bir zaman ayırmanın gerekliliğini getiriyor

Kılıçdaroğlu, Beyaz'a Patladı: Sen de Yürek Yok mu? ::
Kılıçdaroğlu, Beyaz'a Patladı: Sen de Yürek Yok mu?

Terör propagandası yapmaktan hakkında soruşturma başlatılan Beyazıt Öztürk'e yüklenen Kılıçdaroğlu, 'Kardeşim neden özür diliyorsun sen? Yürek yok mu sende? Cesaret yok mu?' dedi.

Nakşibendi Şeyhi Seyda Molla Mahsum Şentürk, Hayatını Kaybetti ::
Nakşibendi Şeyhi Seyda Molla Mahsum Şentürk, Hayatını Kaybetti

Bitlis'te yaşayan kanaat önderi Nakşibendi Şeyhi Seyda Molla Mahsum Şentürk, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Kürt Çiftçiyi Linç Eden Alçaklar Bakın Kim Çıktı? ::
Kürt Çiftçiyi Linç Eden Alçaklar Bakın Kim Çıktı?

Marmaris'te giydiği kıyafet PKK kıyafetine benzetildiği gerekçesiyle bir grup tarafından dövüldükten sonra Atatürk büstü öptürülen Kürt işçiye saldıranlar tanıdıkları çıktı.

İran İslam Ordusu, 10 Amerikan Askerini Tutkladı ::
İran İslam Ordusu, 10 Amerikan Askerini Tutkladı

İran, kendi kara sularına girdiği gerekçesiyle Basra Körfezi'ndeki 2 küçük Amerikan teknesini ve 10 Amerikalı denizciyi rehin aldı.

Sultanahmet'te Kendini Patlatan Canlı Bomba Suriye'li Çıktı ::
Sultanahmet'te Kendini Patlatan Canlı Bomba Suriye'li Çıktı

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin 28 yaşındaki Suriye uyruklu Nabil Fadli olduğu ortaya çıktı.

Şehid Hüseyin Velioğlu Mezarı Başında Anıldı ::
Şehid Hüseyin Velioğlu Mezarı Başında Anıldı

İstanbul Beykoz’da 17 Ocak 2000 tarihinde bir villada polisle girdiği çatışmada Şehid edilen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu, Batman’da mezarı başında anıldı.

Diyarbakır'da PKK'dan Bombalı Araçlı Saldırı: 6 Ölü, 43 Yaralı ::
Diyarbakır'da PKK'dan Bombalı Araçlı Saldırı: 6 Ölü, 43 Yaralı

Çınar ilçesinde PKK'lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda 5 aylık bebek ile 1 ve 5 yaşındaki çocuklar ve 1 polis olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti.

Diyarbakır'daki Saldırı Anı ve Büyük Patlama Kamerada ::
Diyarbakır'daki Saldırı Anı ve Büyük Patlama Kamerada

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 1 polis toplam 6 kişinin de yaşamını yitirdiği saldırının görüntüleri ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Çok Ağır Hakaretler ::
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Çok Ağır Hakaretler

CHP Kurultayı'nda tek aday olarak giren Kılıçdaroğlu'nu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok ağır hakaret etti.

Onur YEŞİLÇAVDAR
'Bak yavrum öcü var'
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
Dr. Ayhan SEVİNÇ
Seçime Beş Kala
Hüsnü Aktaş
Müslüman Mahkumlar
NAMAZ VAKİTLERİ - İZMİR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net