Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
Ak parti milletvekili adayları CHP milletvekili adayları MHP milletvekili adayları HDP milletvekili adayları
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama ::
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca'yı Yargıtay Cumuhuriyet Başsavcılığına seçti.

Diyarbakır Polisi Neyin Peşinde: Mursi Protestosuna Sert Müdahale ::
Diyarbakır Polisi Neyin Peşinde: Mursi Protestosuna Sert Müdahale

Diyarbakır halkı Mısır'da aralarında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 106 kişiye verilen idam kararını kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.

Akdoğan Açıkladı, İşte AK Parti'nin Son Oy Oranı ::
Akdoğan Açıkladı, İşte AK Parti'nin Son Oy Oranı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, yaptırdıkları anketlerde AK Parti'nin oy oranının yüzde 45-46'larda göründüğünü söyledi.

Çipras'tan HDP'nin İzmir Mitingi Davetine Yanıt ::
Çipras'tan HDP'nin İzmir Mitingi Davetine Yanıt

HDP'nin 23 Mayıs'ta İzmir'de yapacağı mitinge davet ettiği Aleksis Çipras, temsilci olarak Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous'u gönderiyor.

Davutoğlu, Demirtaş'ı Hassas Yerinden Vurdu ::
Davutoğlu, Demirtaş'ı Hassas Yerinden Vurdu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düzce mitinginde Selahattin Demirtaş'a yüklenerek 'Kendisi siyaset yapıyor, dağda kardeşi terörist' dedi.

AK Parti İzmir Teyakkuzda ::
AK Parti İzmir Teyakkuzda

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, gece yarısı bayrak ve afiş asma çalışmalarına katılarak, çalışmaları sabahın ilk ışıklarına kadar takip etti.

Otomotiv Tarihinde Bir İlk: 34 Milyon Araç Geri Çağrıldı ::
Otomotiv Tarihinde Bir İlk: 34 Milyon Araç Geri Çağrıldı

Japon hava yastığı firması Takata, ABD’li güvenlik kontrolörlerinin ısrarlı talepleri üzerine, üretilen 33,8 milyon hava yastığının hatalı olduğunu kabul ederek, otomotiv tarihinin en büyük geri çağırmasına yol açtı.

Erdoğan Kendini Mursi'yle Kıyasladı ::
Erdoğan Kendini Mursi'yle Kıyasladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'nin idam edilmesi halinde şehit olacağını söyleyerek 'Eğer böyle bir akıbete uğrarsam Rabbim inşallah bizlere de o makamı lütfedecektir diye inanıyorum' dedi.

Son Seçim Anketinde Hangi Parti Risk Altında ::
Son Seçim Anketinde Hangi Parti Risk Altında

KONDA'nın genel müdürü Bekir Ağırdır, 7 Haziran seçimleriyle ilgili son seçim anketleri üzerinden yaptığı analizde, partilerin son durumlarına ilişkin bilgi verdi.

CHP'den İstifa Etti, 200 Kişiyle HDP'ye Geçti ::
CHP'den İstifa Etti, 200 Kişiyle HDP'ye Geçti

Adıyaman'da, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İl Başkanı Bilal Doğan, akrabalarıyla Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katıldı.

Obama'ya Seçim Kazandıran Anketçi Araştırdı: AK Parti'ye Büyüşehir  Şoku ::
Obama'ya Seçim Kazandıran Anketçi Araştırdı: AK Parti'ye Büyüşehir Şoku

CHP, Obama'ya seçim kazandıran ABD'li Benenson Stratey şirketiyle anlaşıp anketler yaptırdı, çok çarpıcı sonuçlar çıktı.

7 Şirketin Anketinde Muhalefeti Yıkan Sonuç ::
7 Şirketin Anketinde Muhalefeti Yıkan Sonuç

Seçime 1 ay kala 7 araştırma şirketinin verilerinin ortalamasında HDP barajın altında kalıyor. CHP yüzde 35'den çok uzak ve MHP yüzde 16'larda gözüküyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir Miting Yerini Neden Değiştirdi ::
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir Miting Yerini Neden Değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs'ta İzmir'de 52 bin kişilik Atatürk Stadı'nda miting yapacak.

Son Ankette Ak Partiye Büyük Şok! ::
Son Ankette Ak Partiye Büyük Şok!

Gezici Araştırma Şirketi, son yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. 20-26 Nisan tarihleri arasında yaptığı araştırmada, AK Parti'nin oyu yüzde 38 düştü.

Tarihi Erdoğan ve Kocaoğlu Buluşmasında Neler Yaşandı ::
Tarihi Erdoğan ve Kocaoğlu Buluşmasında Neler Yaşandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Valiliği’ni ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Ağrı'da 4 Aşiret Destekleyecekleri Partiyi Açıkladı ::
Ağrı'da 4 Aşiret Destekleyecekleri Partiyi Açıkladı

Ağrı'daki Pinaşi, Atmaneki, Hemdki ve Marhury, aşiretleri 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'yi destekleyeceklerini açıkladılar.

İzmir'de Kahveye Pompalı Tüfekli Saldırı ::
İzmir'de Kahveye Pompalı Tüfekli Saldırı

İzmir'de bir kahveye geceyarısı pompalı tüfekle yapılan saldırı sonucunda Erdal Özcan öldü, 1 kişi hafif yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama ::
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca'yı Yargıtay Cumuhuriyet Başsavcılığına seçti.

Levent Kırca'ya Büyük Şok - Bunun Talimatını Bizzat Erdoğan Verdi ::
Levent Kırca'ya Büyük Şok - Bunun Talimatını Bizzat Erdoğan Verdi

Komedyenlikten siyasete geçen Levent Kırca'nın Süleyman Demirel tarafından verilen devlet sanatçısı unvanı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alındı.

AK Parti'nin Anketlerdeki Son Oy Oranı ::
AK Parti'nin Anketlerdeki Son Oy Oranı

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, HDP'nin barajı aşması için yürütülen çalışmalara değindi, ellerindeki son anket sonucunu açıkladı.

İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
Hüsnü Aktaş
Müslüman Mahkumlar
NAMAZ VAKİTLERİ - İZMİR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net