Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Sema Pekdaş’ın 15 Yıl Hapsi İsteniyor ::
Sema Pekdaş’ın 15 Yıl Hapsi İsteniyor

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş hakkında avukatlık yaptığı yıllarda zimmet suçunu işlediği iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

A.Kenan Tanrıkulu: Kul Hakkı Yemişler, Haram Zıkkım Olsun ::
A.Kenan Tanrıkulu: Kul Hakkı Yemişler, Haram Zıkkım Olsun

MHP'nin, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yıldönümünde düzenlediği Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası İzmir Toplantısı'nda, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu konuştu.

Fuat Avni'den Yeni İddialar ::
Fuat Avni'den Yeni İddialar

Twitter fenomemi Fuat Avni Gülen grubu mensuplarına provokasyon uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, Binlerce Kişinin Beklediği Kanunu Onayladı ::
Cumhurbaşkanı, Binlerce Kişinin Beklediği Kanunu Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, binlerce kişinin beklediği bedelli askerlik kanununu onayladı.

İzmir'den Operasyona Tepki ::
İzmir'den Operasyona Tepki

Paralel yapı iddialarına yönelik İstanbul merkezli 13 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlar sonrası İzmir Adliyesi önünde yaklaşık 3 bin kişi eylem yaptı.

Twitter Fenomeni Fuat Avni Kim? ::
Twitter Fenomeni Fuat Avni Kim?

Bir zamanlar Gülen'in en yakın arkadaşlarından olan Latif Erdoğan, Twitter'da Fuat Avni takma ismiyle yazan kişinin Fethullah Gülen olduğunu söyledi..

Bakan’dan Uyarı: O Ücreti Sakın Ödemeyin! ::
Bakan’dan Uyarı: O Ücreti Sakın Ödemeyin!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, vatandaşın aynı etkiye sahip olduğu kabul edileneşdeğer ilacı taban fiyattan aldığında hiçbir şekilde ilave ücret ödemeyeceğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu Tokalaşmak İçin Ayağı Kalktı Ama... ::
Kılıçdaroğlu Tokalaşmak İçin Ayağı Kalktı Ama...

Şeb-i Arus'ta bir araya gelen liderler Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'na uzaktan selam vermekle yetindi.

SSK’dan Emekli Olmak İsteyen KADINLAR DiKKAT! ::
SSK’dan Emekli Olmak İsteyen KADINLAR DiKKAT!

4/A yani 'SSK' ile çalışan kadınlar için hayat çok daha zor. Büyük bölümü asgari ücretle çalışan kadınların erken emekli olmak için şunlara dikkat etmesi gerekiyor

Fuat Avni, Ne Derse O ::
Fuat Avni, Ne Derse O

‘Paralel yapı' İddialarına yönelik operasyon kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu ve şu ana kadar 12 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

Altan Tan Partisini Topa Tuttu: Kemalistler Başaramadı, Siz de Başaramayacaksınız ::
Altan Tan Partisini Topa Tuttu: Kemalistler Başaramadı, Siz de Başaramayacaksınız

HDP, DBP ve KESK'in eyleminde çarşaf giydirilmiş kadınların zincirlerle bağlanarak bir erkeğin kölesi gibi gösterilmesine bir tepki de HDP'li Altan Tan'dan geldi.

Müslüman Kürt Halkından Dinsiz HDP'ye Öfke Seli Dinmiyor ::
Müslüman Kürt Halkından Dinsiz HDP'ye Öfke Seli Dinmiyor

HDP/DBP destekli eylemlerde çarşaf ve namus olgusuna yapılan hakaret ve saldırıları Müslüman Kürt halkını ayağa kaldırdı.

Başörtüsü Düşmanı HDP'ye Diyarbakır'da Öfke Seli ::
Başörtüsü Düşmanı HDP'ye Diyarbakır'da Öfke Seli

HDP/DBP destekli eylemlerde çarşaf ve namus olgusuna yapılan hakaret ve saldırıları kitlesel basın açıklamasıyla kınayan TESÇAĞ, bu davranışın, HDP’nin, İslam ve örtü düşmanlığının dışa yansıması olduğunu belirterek, İslam

Avea Serbest Fiyata Geçti, Avea'lılar Yandı ::
Avea Serbest Fiyata Geçti, Avea'lılar Yandı

Avea'nın lisansında 'tavan fiyat' için istisna olduğu ortaya çıktı. Avea, 40 kuruşluk tavan fiyatını 60 kuruşa çıkardı. Vodafone ve Turkcell olayı mahkemeye götürdü.

CHP'de Taşlar Yerinden Oynayacak ::
CHP'de Taşlar Yerinden Oynayacak

'Geleceği Birlikte Kuruyoruz' temalı toplantılarda teşkilatlara görüşlerini anlatan ve talepleri dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimi şimdi seçim stratejisi üzerine çalışma yapıyor.

PKK Vahşetinin Detayı ::
PKK Vahşetinin Detayı

Yasin Börü'nün katili olarak tutuklananlar arasında bir anne ile oğlunun da bulunduğu, cani kadının olay sırasında, 'Gebertin bunları' diye bağırdığı ortaya çıktı.

AKP'nin Dindarlığı - Artık Tüm Cemaatler Terör Örgütü ::
AKP'nin Dindarlığı - Artık Tüm Cemaatler Terör Örgütü

Gülen Cemaati’yle birlikte, Menzilciler, Süleymancılar, İsmailağa, İskenderpaşa ve Nurcular da örgüt kapsamına alındı

Devlet Hastanesi'nde Yangın Faciası - Ölü ve Yaralılar Var ::
Devlet Hastanesi'nde Yangın Faciası - Ölü ve Yaralılar Var

Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde elektrik aksamında meydana gelen arıza nedeniyle yangın çıktı. Hastanede elektriklerin kesilmesi nedeniyle ölenlerin olduğu belirtiliyor.

Piriştina'dan Buca Gölet Hobi Bahçelerini Yıkmasını Kim İstedi? ::
Piriştina'dan Buca Gölet Hobi Bahçelerini Yıkmasını Kim İstedi?

Buca Gölet Tesisleri'nde vatandaşların kullanması için yapılan ve kiraya verilen Hobi bahçelerinin, Belediye Başkanı Levent Piriştina tarafından yıkılmasına karar verildi.

Demirtaş'ın IŞİD Yalanı ::
Demirtaş'ın IŞİD Yalanı

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiğine yönelik iddialarına temellendirdiği bir söylemin yalan olduğunu ortaya çıkardı. Demirtaş'ın 'IŞİD'çi' dediği mi

Dr. Ayhan SEVİNÇ
Bu Kavgada Kural Yok
Onur YEŞİLÇAVDAR
Hayatın Anlamı
İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
Cüneyt AHMET
Dinsel Renkler
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net