Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da Peygamber Aşığı Yüzbinler And İçti ::
Diyarbakır'da Peygamber Aşığı Yüzbinler And İçti

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği Peygambere Saygı Mitingi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle büyük bir coşkuyla başladı.

Mahmut Badem Ankara’da Taleplerini Yineledi ::
Mahmut Badem Ankara’da Taleplerini Yineledi

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ankara ziyaretinde İzmir ve çevresinde devam eden kamu yatırımları ve bölgenin talepleri ile ilgili temaslarda bulundu.

Selahattin Demirtaş Hüda Par'lı Gibi Konuştu ::
Selahattin Demirtaş Hüda Par'lı Gibi Konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Suudi Kralın ölümü nedeyle Türkiye'de 1 günlük yas ilan edilmesine tepki gösterdi. Demirtaş'ın bir Hüda Par üyesi gibi islami değerleri savunarak konuşması, sosyalist arkadaşları tarafından tepkiyle k

Kılıçdaroğlu'nun Dil Sürçmesi CHP'lileri Bile Güldürdü ::
Kılıçdaroğlu'nun Dil Sürçmesi CHP'lileri Bile Güldürdü

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun hükümeti eleştirirken 'Çalmayız, çırpmayız' diyememesi salondakileri güldürdü.

Yunanistan'ın Ateist Başbakanına Türkiye'de Hangi Lider Kardeşim Diyor ::
Yunanistan'ın Ateist Başbakanına Türkiye'de Hangi Lider Kardeşim Diyor

Selahattin Demirtaş 'Kardeşim' dediği Yunanistan'ın genç liderinin seçim başarısı, HDP'lileri de 2015 seçimleri için ümitlendirdi.

Kur'an-ı Kerim'e Hakarete 4 Yıl Hapis ::
Kur'an-ı Kerim'e Hakarete 4 Yıl Hapis

Kur'an-ı Kerim'e ayakla basılan bir fotoğraf paylaştığı iddia edilen Gülbeyaz Atik'in 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 'Kedibiti' adlı hesap için hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan da müşteki olarak yer alm

Esnafa Faizsiz Kredi Uygulaması Başladı ::
Esnafa Faizsiz Kredi Uygulaması Başladı

Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve yeni girişimcilere sıfır faizli kredi uygulaması başladı.

Artık O Ceza Kesileyemecek ::
Artık O Ceza Kesileyemecek

Mahkeme sol şeridi sürekli işgal ettiği gerekçesiyle öğretmen Emsal E.'ye kesilen cezayı iptal etti.Mahkemenin kararı emsal oluşturacak

Sisi'nin Destekçisi Suudi Kralı Abdullah Öldü ::
Sisi'nin Destekçisi Suudi Kralı Abdullah Öldü

Sisi'nin destekçi Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud, bir süredir zatürre tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Prens Selman bin Abdulaziz yeni Suudi Arabistan Kralı oldu.

Malatya Büyükşehir'in Peygamber Sevgisi ::
Malatya Büyükşehir'in Peygamber Sevgisi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Charlie Hebdo dergisinde Peygamber efendimize yapılan hakarete karşı billboardları Peygamber efendimizi övücü pankartlarla donattı.

Hizbullah Cizre'de Teyakkuzda ::
Hizbullah Cizre'de Teyakkuzda

PKK'lilerin saldırıları sonucu Cizre Hüdapar üyesi birinin 65 yaşında babasının şehid edilmesine Hizbullah'tan cevap gecikmedi.

PKK Cizre'de Dindarlara Yönelik Katliam Girişiminde Bulundu ::
PKK Cizre'de Dindarlara Yönelik Katliam Girişiminde Bulundu

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK, uzun namlulu silahlarla dindar olarak bilinen kişilerin evlerini tarıyor. Polisin saldırıya müdahale etmediği ifade edilirken PKK yandaşlarının ilçede dindarlara yönelik 6-7 Ekim olayları gibi bir katliama h

HÜDA PAR Buca İlçe Başkanına Önce tehdit, Sonra Molotof ::
HÜDA PAR Buca İlçe Başkanına Önce tehdit, Sonra Molotof

YDGH çeteleri, HÜDA PAR Buca İlçe başkanına tehdit mektupları gönderdikten sonra dün gece aracını ateşe verdiler.

Diyarbakır'da Peygamber Aşığı Yüzbinler And İçti ::
Diyarbakır'da Peygamber Aşığı Yüzbinler And İçti

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği Peygambere Saygı Mitingi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle büyük bir coşkuyla başladı.

Cübbeli Ahmet Hoca: O Kanalda Dansöz, Bu Kanalda Dinsiz ::
Cübbeli Ahmet Hoca: O Kanalda Dansöz, Bu Kanalda Dinsiz

'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yılbaşı için özel olarak hazırlanan televizyon programlarını izleyenlerin yılbaşını dışarıda kutlayanlardan daha fazla günah işlediğini söyledi.

Ekrem Dumanlı’dan Hizbullah İtirafı ::
Ekrem Dumanlı’dan Hizbullah İtirafı

Hizbullah Cemaatini 'Derinlerle işbirliği' şeklinde yaftalayarak kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amaçlı onlarca iftira içerikli haber yayınlayan Zaman Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'dan itiraf niteliğinde açıklamalar

İzmir ve Manisa’da Eğitime 1 Gün Ara ::
İzmir ve Manisa’da Eğitime 1 Gün Ara

Türkiye’yi etkisi altına alan yoğun kar yağışıyla birlikte, Manisa ve İzmir’in bazı ilçelerinde taşımalı sistem öğrencileri için eğitime bir gün ara verildi.

Müslüman Genç Paris'te Binlerin Önünde Haykırdı! ::
Müslüman Genç Paris'te Binlerin Önünde Haykırdı!

Paris'te Hz. Peygamber efendimize alçaksa hakaret eden Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırı toplamda 17 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Abdülkadir Badıllı Hoca Dualarla Uğurlandı ::
Abdülkadir Badıllı Hoca Dualarla Uğurlandı

Üstad Beddiüzzaman'ın talebelerinden Abdulkadir Badıllı Hoca, on binlerin katılımıyla Beddiüzaman'ın naşının kaçırıldığı Dergâh Camisinin avlusuna defnedildi.

Cizre'de HÜDA PAR Üyesinin İşyerini PKK Ateşe Verdi ::
Cizre'de HÜDA PAR Üyesinin İşyerini PKK Ateşe Verdi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde akşam saatlerinde bir HÜDA PAR üyesinin işyeri Molotof atılmak suretiyle ateşe verildi.

Dr. Ayhan SEVİNÇ
Hasan Cemal ve Erdoğan
Onur YEŞİLÇAVDAR
Hayatın Anlamı
İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
Cüneyt AHMET
Dinsel Renkler
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net