Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
     
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
  Dr.Ayhan SEVİNÇ
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
PKK'lı Cenazesinin Yerde Sürüklenme Görüntüleri Ortaya Çıktı ::
PKK'lı Cenazesinin Yerde Sürüklenme Görüntüleri Ortaya Çıktı

Şırnak'ta özel harekat timleri tarafından Öldürültükten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği belirtilen PKK'lı Hacı Lokman Birlik'in görüntüleri ortaya çıktı.

Şehit Yasin Börü ve Arkadaşları Vahşice Katledildikleri Yerde Anıldılar ::
Şehit Yasin Börü ve Arkadaşları Vahşice Katledildikleri Yerde Anıldılar

Diyarbakır’da 6-7 Ekim Kobani olaylarında yaşamak için sığındıkları apartmanda feci bir şekilde öldürülen Şehit Yasin Börü ve şehit arkadaşları için düzenlenen anma programına çok sayıda kişi katıldı.

Şırnak'ta Kan Donduran Görüntü! ::
Şırnak'ta Kan Donduran Görüntü!

HDP'li vekil Leyla Birlik'in kayın biraderi Hacı Lokman Birlik'in cansız bedeninin yerde sürüklenirken fotoğrafı çekilip sosyal medyada paylaşıldı.

Son Seçim Anketinde En Büyük Kaybı Hangi Parti Yaşadı? ::
Son Seçim Anketinde En Büyük Kaybı Hangi Parti Yaşadı?

Bugün seçim olsa sorusunun yanıtını arayan TÜSİAR'ın yaptığı son araştırmaya göre; AK Parti'nin oy oranı yüzde 42.95. Ankette en büyük kaybı ise MHP yaşadı.

Şehid Yasin Börü ve Şehid Arkadaşlarının Davası Ankara'da ::
Şehid Yasin Börü ve Şehid Arkadaşlarının Davası Ankara'da

Kobani bahanesiyle Diyarbakır'da sokağa dökülen PKK'lılar tarafından vahşice katledilen Yasin Börü ve 3 arkadaşının şehid edilmesine ilişkin dava Ankara'da görüldü.

Ahmet Hakan'a Saldıranlardan Şoke Eden İtiraflar ::
Ahmet Hakan'a Saldıranlardan Şoke Eden İtiraflar

Mahkemede reddettikleri polis ifadelerinde Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili şok eden iddialarda bulundukları ortaya çıktı.

Silvan CHP İlçe Başkanı: Yaşlı Olmasam Dağa Çıkardım ::
Silvan CHP İlçe Başkanı: Yaşlı Olmasam Dağa Çıkardım

Silvan CHP İlçe Başkanı Abdülmenaf Manaz, Silvan'da yaşananları eleştirerek 'Uygulama insanları dağa yönlendiriyor. Yaşlı olmasaydım dağa çıkardım.' dedi.

Silvan'da 18 PKK'lı Bu Anonsla Vuruldu ::
Silvan'da 18 PKK'lı Bu Anonsla Vuruldu

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde PKK’ya bir büyük darbe daha vuruldu. İlçede hava destekli operasyonlarda 18 PKK'lı ölü ele geçirilirken, bu esnadaki bir anons dikkat çekti.

Ali Babacan'dan Şok Sözler: Partinin Adının Ak Olması Yetmez ::
Ali Babacan'dan Şok Sözler: Partinin Adının Ak Olması Yetmez

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan NTV’de Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlarken yolsuzluklarla ilgili mücadele konusunda 'partinin adının ak olması yetmez' dedi.

AK Parti'den MHP'ye Geçen Özgür Ergun'un, Ülkücü İşareti Yapamadığı Zor Anları ::
AK Parti'den MHP'ye Geçen Özgür Ergun'un, Ülkücü İşareti Yapamadığı Zor Anları

Geçtiğimiz yıl AK Parti'deki görevinden istifa eden AKP Konya Kadın Kolları Başkanı Özgür Ergun, MHP'ye katıldığı tören sırasında zor anlar yaşadı.

Diyarbakır'da Hüda Parlı Aileye PKK'lı Çetelerden Bombalı Saldırı ::
Diyarbakır'da Hüda Parlı Aileye PKK'lı Çetelerden Bombalı Saldırı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Hüd Par üyelerinden bir eve silahlı ve bombalı saldırı düzenlendiği iddia edildi.

AK Parti Kongresi'nde Davutoğlu'na Şok! ::
AK Parti Kongresi'nde Davutoğlu'na Şok!

AK Parti Genel Başkanlığı'na tekrar seçilen Ahmet Davutoğlu'nun teşekkür konuşması yapmak için sahneye çıktığında salonun boşalması, delegelerin konuşmayı beklememesi dikkat çekti.

Bülent Arınçtan Bomba Açıklamalar: Bu İş Bitti ::
Bülent Arınçtan Bomba Açıklamalar: Bu İş Bitti

Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk TV canlı yayınında bomba açıklamalarda bulundu.

PKK'lı Cenazesinin Yerde Sürüklenme Görüntüleri Ortaya Çıktı ::
PKK'lı Cenazesinin Yerde Sürüklenme Görüntüleri Ortaya Çıktı

Şırnak'ta özel harekat timleri tarafından Öldürültükten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği belirtilen PKK'lı Hacı Lokman Birlik'in görüntüleri ortaya çıktı.

AK Parti Çiğli'nin Yeni Başkanı Belli Oldu ::
AK Parti Çiğli'nin Yeni Başkanı Belli Oldu

Sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Özgür Kaner'in yerine AK Parti Genel Merkezi tarafından AK Parti Çiğli ilçe başkanlığı'na Sedat Karatekin atandı.

İzmir Adliyesi'nde Zimmet Şoku! ::
İzmir Adliyesi'nde Zimmet Şoku!

İzmir’de, yaklaşık 3 milyon 600 bin lirayı zimmetine geçirdiğini itiraf eden ve teslim olan bir icra müdürü, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Seçime 42 Gün Kala İşte Son Anket ::
Seçime 42 Gün Kala İşte Son Anket

Konsensus'un araştırmasına göre; bu pazar seçim olsa AK Parti'nin yüzde 43.3, CHP'nin yüzde 27.6, MHP'nin yüzde 13.8, HDP ise yüzde 12,6 oranında oy alması tahmin ediliyor.

Diyarbakır’da PKK’nın Katletmeye Çalıştığı Müslüman Aileyi Hüda Par Kurtardı ::
Diyarbakır’da PKK’nın Katletmeye Çalıştığı Müslüman Aileyi Hüda Par Kurtardı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından evi abluka altına alınan dindar aileyi HÜDA-Par yetkilileri kurtardı.

Manisa Alperen Ocakları  Hangi Partiye Destek Vereceklerini Açıkladı ::
Manisa Alperen Ocakları Hangi Partiye Destek Vereceklerini Açıkladı

AK Parti Manisa İl Başkanlığı aday tanıtım toplantısında Alperen Ocakları Derneği Manisa İl Başkanı Ercan Çetinkaya, dernek olarak AK Parti’ye ve Selçuk Özdağ’a seçimlerde destek vereceklerini açıkladı.

Şehit Yasin Börü ve Arkadaşları Vahşice Katledildikleri Yerde Anıldılar ::
Şehit Yasin Börü ve Arkadaşları Vahşice Katledildikleri Yerde Anıldılar

Diyarbakır’da 6-7 Ekim Kobani olaylarında yaşamak için sığındıkları apartmanda feci bir şekilde öldürülen Şehit Yasin Börü ve şehit arkadaşları için düzenlenen anma programına çok sayıda kişi katıldı.

Onur YEŞİLÇAVDAR
'Bak yavrum öcü var'
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
Hüsnü Aktaş
Müslüman Mahkumlar
NAMAZ VAKİTLERİ - İZMİR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net