Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Sema Pekdaş: Ne Atatürk Rozetli ne de Başörtülü

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş AKŞAM Gazetesi Şenay YILDIZ ile yaptığı röportajda "Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun" dedi.
04.02.2013 - 19:54
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt
Akşam Gazetesi'nden Şenay Yıldız'ın bugün yayınlanan röportajından alınmıştır.
 
 RÖPORTAJDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALARI
 
-Avukatlığın kurucu unsur olmaktan çıkarılması nasıl bir sakınca doğurur?
 
Hukuk devleti olmaktan çıkarır. Gerçek, işlevsel bir savunma hakkına sahip olmadan, ithamla hüküm verme noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye'nin sorunu bu. Balyoz'da, Ergenekon'da, KCK tutuklamalarında... Avukatlar bu nedenle bağırıyor. Savunma hakkı yerine getirilemiyor, söz verilmiyor, delillerimiz tartışılmıyor ve 'savunma olmadan hüküm tesis edelim' deniyor. Hukuk devletiyseniz, savunmaya tahammül etmek zorundasınız. Tren kaçıyor, bunları düzeltmek zorundayız. Türkiye hiçbir zaman gerçekten hukuk devleti olmadı ama bu bir fikir, ideal olarak vardı. Şimdi bu idealden de uzaklaşıyoruz. Hukuk devleti idealini de kaybetmek üzereyiz. 
 
- Hakim ve savcıların böyle hareket etmelerini nasıl izah ediyorsunuz? 
 
Bence kendilerini memur olarak düşünüyorlar. Memur değiller. Dik duruşlu, çok cesaretli hakim ve savcılarımız da var ama sayıları çok az. Onların varlığı da umut...
 
 
Ne Atatürk rozetli yargıç ne de başörtülü avukat olsun
 
- Avukatların başörtüsüyle davalara girmesi meselesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Ben başörtülü üniversitede okunmasını, kadınların başörtüsü özgürlüğünü ve yaşamda yer almalarını hep savundum. Ama bazı görevler vardır ki, o görevler bir inancı sembolize eden hiçbir takının, örtünün, kıyafetin olmayacağı görevlerdir. Yargı bunlardan birisidir. Laik hukuk sisteminde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar görüntüleriyle de tarafsız, renksiz, kokusuz olduklarını göstermelidirler. 
 
- Avukatın duruşmaya türbanla girmesi onu taraf yapar mı?
 
Yapar. 'Ben inancımı yaşıyorum' diyor ve onu size gösteriyor. Biz niye cüppe giyiyoruz mesela?  Cüppelerimizde düğme yoktur. Özgürüm, bağımsızım, ben kimsenin karşısında düğme iliklemem. Cebim yoktur, menfaat almam. Sembollerin mesajları vardır. Bu nedenle yargının kurucu unsuru olan avukatların da yargının tüm tarafları gibi objektifliğinin, tarafsızlığının görünmesi lazım. Burka takan bir kadın da 'Bu benim inancım' derse, onun da duruşmalara böyle girmesine, avukatlık yapmasına izin verecek miyiz? Nereye kadar götüreceğiz bu süreci? 
 
RENKSİZ DEVLET
 
- Siz insan hakları konusunda çok mücadele vermiş bir avukatsınız ama türbanlı avukatlara gelince bunu insan hakkı olarak görmüyorsunuz...
 
Bu insan hakkı perspektifinden tartışılacak bir konu değil. Her mesleğin kuralları, mesleği meslek yapan özellikler vardır. Orduda istediğim kıyafetle çalışırım, polis olarak istediğim gibi gidebilirim diyebilir misiniz? Avukatlık serbest yapılan bir iş ama sadece ticarete indirgenebilecek bir serbest meslek değil. Kamu görevi yapan kişilerin her türlü siyasi görüşten, inançtan, ideolojiden azade olduklarının gösterilmesi gerekir. 'Ben inancımı yaşıyorsam, onu göstermeliyim' deniyor. O zaman yıllardır Kemalist ideoloji diye devleti niye eleştirdiniz? O zaman da devletin rengi, kokusu vardı. Ona yanlış diyorsunuz da bunu niye sunuyorsunuz? Ben ona da yanlış diyordum, buna da karşıyım. Yargılananlar açısından, hakkı, özgürlüğü elinden alınanlar açısından da bu doğru değil. Bence yargıçlar da duruşmaya Atatürk bayrağı, Türk bayrağı rozeti takarak çıkmamalı. 
 
- Ne sakıncası var?
 
Yargıladığı insan Atatürk düşmanı da olabilir. Atatürk'e hakaret suçlamasıyla yargılanan bir kişiyi de yargılayabilir. Bitmiştir artık onun gözünde. Her şeyiyle tarafsızlığını göstermeli. Bu nedenle, inanç, ideoloji, düşünce... hiçbir şeyi üzerlerinde taşımamalılar. Yoksa yargılananın önyargılarının kararın önüne geçmesine neden olurlar. Kararlar bu saiklerle tartışılmamalı.
 
Barolar doğal olarak muhaliftir
 
- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baronun 10 avukatı hakkında açılan davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Baronun duruşma salonunda açıklama yapması doğru bir şey miydi?
 
Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş! Balyoz dosyasında sanık avukatları 'Etkin savunma görevini yerine getiremiyoruz' diye duruşmalara girmiyorlardı. İstanbul Barosu'na da konuyla ilgili şikayette bulunuyorlar. Ümit Kocasakal ve baro yönetimi Balyoz Davası'nda 'Savunmayı dinleyin, ceza yargılamasını usulüne göre yapın' diye bir serzeniş konuşması yapıyorlar. İstanbul barosuyla ilgili başlatılan süreci doğru bulmuyorum. Bu barolara yönelik saldırılardan birisidir. 
 
 
     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
'Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı' Düzenlenecek ::
'Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı' Düzenlenecek

Diyarbakır'daki İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından 7-8 Mart 2015 tarihlerinde 'Kürt Meselesine İslami Çözüm' konulu bir çalıştay düzenlenecek.

Kredi Kartı Borcunu Ödemeyenler Yandı ::
Kredi Kartı Borcunu Ödemeyenler Yandı

Yargıtay, kredi borcunu ödemeyen kişinin, banka tarafından maaşından kesinti yapılmasının kanuna uygun olduğuna hükmetti.

Aday adayı AKP deyince, AK Parti İl Başkanı salonu terk etti ::
Aday adayı AKP deyince, AK Parti İl Başkanı salonu terk etti

7 Haziran genel seçimleri için AK Parti'den aday adayı olan engelli bir vatandaş 'AK Parti' demeyince, AK Parti Yozgat İl Başkanı tanıtım toplantısını terk etti.

Ege Üniversitesi'ndeki Olaylarla İlgili Soruşturmada Flaş Karar ::
Ege Üniversitesi'ndeki Olaylarla İlgili Soruşturmada Flaş Karar

Ege Üniversitesi öğrencisi ve Ülkü Ocakları temsilcisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun hayatını kaybettiği üniversitedeki olayla ilgili gizlilik kararı alındı.

İzmir'de Korkutan Deprem ::
İzmir'de Korkutan Deprem

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında, 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Necmettin Erbakan Vefatının 4. Yılında Dualarla Anıldı ::
Necmettin Erbakan Vefatının 4. Yılında Dualarla Anıldı

Necmettin Erbakan vefatının 4. yılında, Necmettin Erbakan Vakfı tarafından düzenlenen anma programında dualarla anıldı.

AK Parti İzmir'de Temayül Zirvesi ::
AK Parti İzmir'de Temayül Zirvesi

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, milletvekili adaylarını belirlemek için gerçekleşecek temayül yoklaması öncesi ilçe başkanlarıyla bir araya geldi.

AK Parti'de Üç Dönem Kuralı Kalkıyor mu? ::
AK Parti'de Üç Dönem Kuralı Kalkıyor mu?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş AK Parti'deki üç dönem kuralı hakkındaki soruya canlı yayında cevap verdi.

Muhabir Vatandaşa, SGK'nın Fizik Tedavi Masraflarını Ödemediğini Anlatamadı ::
Muhabir Vatandaşa, SGK'nın Fizik Tedavi Masraflarını Ödemediğini Anlatamadı

Kanal D haber muhabirinin SGK'nın tepki çeken kararıyla ilgili vatandaşla yapmış olduğu röportaj, ekran başındakileri şaşkına uğrattı.

AK Parti Belediye Başkan Yardımcısı'nın Arabasına Kurşun Yağmuru ::
AK Parti Belediye Başkan Yardımcısı'nın Arabasına Kurşun Yağmuru

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Ateş’in arabası kurşunlandı.

HÜDA PAR; İzmir 1. Olağan İl Kongresini Yaptı ::
HÜDA PAR; İzmir 1. Olağan İl Kongresini Yaptı

HÜDA PAR İzmir 1. Olağan il kongresinde konuşan Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Sait Şahin, İzmir'de Hükümet'e Yüklendi ::
Sait Şahin, İzmir'de Hükümet'e Yüklendi

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, İzmir'de katılmış olduğu partisinin il kongresinde Hükümete yüklendi.

'Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı' Düzenlenecek ::
'Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı' Düzenlenecek

Diyarbakır'daki İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından 7-8 Mart 2015 tarihlerinde 'Kürt Meselesine İslami Çözüm' konulu bir çalıştay düzenlenecek.

Emine Şenlikoğlu Tarz Yarışmalarına Sert Çıktı: BU NE REZİLLİK ::
Emine Şenlikoğlu Tarz Yarışmalarına Sert Çıktı: BU NE REZİLLİK

Emine Şenlikoğlu, Ülke TV'de katıldığı Arafta Sorular'da, 'moda' programlarını eleştirdi.

Hakan Fidan'ın Aday Olmasının Sırrı Çözüldü ::
Hakan Fidan'ın Aday Olmasının Sırrı Çözüldü

Hakan Fidan'ın MİT'in başında göreve devam etmesinden yana olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Başbakan Davutoğlu'nun 'Bana siyasette lazım' sözleriyle ikna ettiği ortaya çıktı.

Laik Eğitim mitinginde Kemalistler, PKK, HDP ve CHP yanyana ::
Laik Eğitim mitinginde Kemalistler, PKK, HDP ve CHP yanyana

Aleviler, 'Bilimsel, laik, anadilinde eğitim' mitingi için Kadıköy İskele Meydanı'nda toplandı. Mitingde en dikkat çekici nokta ise, Atatürk posteri taşıyan ulusalcılarla Öcalan posterli PKK sempatizanlarının buluşmasıydı.

Bilal DOĞAN, Milletvekili Adayı Olabilmek İçin Meclis Üyeliğinden İstifa Etti ::
Bilal DOĞAN, Milletvekili Adayı Olabilmek İçin Meclis Üyeliğinden İstifa Etti

Milletvekili aday adayı olmak için meclis üyeliğinden istifa eden İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis üyesi ve Meclis Grup Başkan Vekili Bilal Doğan'ın Milletvekili adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

'Metroya Binmeyin' Diyen Özfatura'ya Büyükşehir'den Cevap ::
'Metroya Binmeyin' Diyen Özfatura'ya Büyükşehir'den Cevap

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski belediye başkanlarından Burhan Özfatura’nın metro ile ilgili iddialarının 'hiç bir bilimsel temele oturmadığını' açıkladı.

GENAR'ın Anketinde Üç Lidere Büyük Şok ::
GENAR'ın Anketinde Üç Lidere Büyük Şok

GENAR'ın yaptığı anketlere göre AK Parti yine zirvede yer aldı. Seçimlere parti olarak gireceğini açıklayan HDP ise barajın altında kaldı.

Meclis'te Çekiçli Kavga - 4 Milletvekili Yaralı ::
Meclis'te Çekiçli Kavga - 4 Milletvekili Yaralı

Meclis'te AK Partili, CHP'li ve HDP'li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Vekillerin birbirlerine çekiçle saldırdığı, bardakların havada uçuştuğu kavgada 4 vekil yaralandı.

Onur YEŞİLÇAVDAR
Hayatın Anlamı
Emin IZGIN
Paralel Mucize
İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
Cüneyt AHMET
Dinsel Renkler
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net